USG narzÄ…du ruchu
Badanie USG ułatwia postawienie trafnej diagnozy oraz, co jest nie mniej ważne, wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Czasami może się okazać, że pacjent zamiast fizjoterapii wymaga natychmiastowego skierowania do specjalistycznej opieki medycznej.
Ultrasonografia pozwala na dynamicznÄ… ocenÄ™ różnych tkanek zarówno w spoczynku, jak i podczas ruchu. W fizjoterapii badanie to jest szczególnie wartoÅ›ciowe, gdyż może być wykorzystywane tak czÄ™sto, jak jest to konieczne (nieinwazyjność, brak szkodliwego promieniowania ).
CO można zobaczyć po USG?
Mięśnie: USG można wykorzystać jako narzędzie do oceny aktywności mięśni, ich uszkodzenia czy zerwania, możemy znacznie łatwiej zlokalizować rozerwania, ocenić i zmierzyć wielkość krwiaka oraz monitorować proces zdrowienia.
Poza tym badanie to pozwala zaobserwować sklejenia i zbliznowacenia tkanek.
ÅšciÄ™gna: Podobnie jak mięśnie można badać w sposób statyczny oraz dynamiczny, co pozwala na oszacowanie nie tylko ich wewnÄ™trznej struktury ale także zbliznowaceÅ„, podwichnięć, niestabilnoÅ›ci oraz patologicznych zmian.
KoÅ›ci: Może być przydatne do oceny okostnej ponieważ widoczne sÄ… jej przerwania szczególnie w ocenie zÅ‚amaÅ„, zÅ‚amaÅ„ z przeciążenia, zapalenia koÅ›ci. Możemy również obserwować wyroÅ›la kostne, zmiany rozwojowe jak również skostnienia pozaszkieletowe.
Stawy: USG jest doskonaÅ‚ym narzÄ™dziem do wykrywania wysiÄ™ku w stawie, pozwala ocenić chrzÄ…stkÄ™ stawowÄ…, jej grubość, zarys i wykryć już we wczesnym stadium jej zwyrodnienie. Bardzo dobrze widoczne sÄ… również Å‚Ä…kotki stawowe i ich uszkodzenia oraz zerwania i naderwania wiÄ™zadÅ‚owe, co pozwala na ocenÄ™ stabilnoÅ›ci stawu.
Nerwy: Podobnie jak w ocenie ścięgien i mięśni możliwe są do zaobserwowania sklejenia i zbliznowacenia drażniące nerw, zmiany pourazowe takie jak uszkodzenia związane z naciągnięciem czy stłuczenia nerwu oraz widoczne są zmiany patologiczne np. nerwiak.
Drugim, ważnym zastosowaniem ultrasonografu w fizjoterapii jest tzw, sonofeedback. W skrócie jest to Å›ledzenie postÄ™pów terapeutycznych pod kontrolÄ… ultrasonografu, a także poprawa efektywnoÅ›ci procesu terapeutycznego wykorzystujÄ…c diagnostyczne możliwoÅ›ci USG.
Gabinet dysponuje najnowocześniejszym sprzętem stworzonym z myślą o fizjoterapii. Honda HS 2200 z głowicą liniową 40mm o częstotliwości 7,5-12,5MHz umożliwia kompleksowe badanie narządu ruchu z dużą dokładnością i krystalicznie czystym obrazem.
https://witoldsodel.pl/jak-leczymy/usg-narzadu-ruchu.html#sigFreeIde9ee0c43c9